Terapia zajęciowa prowadzona w pracowni krawiecko – hafciarskiej to prawdziwa kopalnia pomysłów zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników ręcznych robótek i przewodnik po mało znanych i nowych technikach haftu i szycia.
W zajęciach pracowni biorą udział osoby już całkiem dobrze radzące sobie z wyszywaniem i czynnościami krawieckimi, jak i takie które dopiero uczą się tych czynności. Początkujący przebrnęli już naukę najprostszych prac takich jak; wykonanie łańcuszka szydełkiem, wykonanie podstawowego haftu krzyżykowego, drobnych przeróbek odzieży (przyszycie guzika, skracanie spodni), połączenie prostym ściegiem dwóch skrawków materiału.
Prace hafciarskie i krawieckie bardziej zawansowanych uczestników odznaczają się dużym stopniem dopracowania, rozbudowanym wzornictwem, urozmaiconą kolorystyką. W zakresie krawiectwa uczestnicy szyją różnego rodzaju rzeczy, np.: poduszki o różnych kształtach i różnorodnym wykończeniu, fartuszki, różnego rodzaju obrusy i serwetki, czy maskotki. Dokonują także drobnych przeróbek odzieży.
Natomiast w zakresie haftu wykonują: haftowanie obrusów, serwetek różnymi ściegami: tj. płaskim, za igłą, łańcuszkiem. Dodatkowo wykonywane są serwety i serwetki na szydełku z nici. Prace te, ze względu na dużą efektywność, bardzo często prezentowane są na różnego rodzaju wystawach i kiermaszach, a także przeznaczane na potrzeby własne Warsztatu i jego uczestników. Należy oczywiście dodać że, każdy uczestnik pracowni dysponuje własnym, dostosowanym do jego poziomu sprawności stanowiskiem.
Pracownia jest bardzo dobrze doposażona w różnego rodzaju maszyny i sprzęty krawieckie, które rozwijają u uczestników zdolności poznawcze, intelektualne, wpływają na sprawność psychomotoryczną, uczą cierpliwości, wytrwałości i odwagi. Uczestnikami pracowni krawiecko – hafciarskiej są osoby, które opanowały podstawy krawiectwa, czy hafciarstwa, jak również i takie, które dopiero zapoznają się z teoretyczno – praktycznymi podstawami, począwszy od narzędzi, przyborów, rodzaju tkaniny, nici, dodatków krawieckich i ściegów.
Osoby, które opanowały proste ściegi w dalszym ciągu doskonalą haft krzyżykowy na kanwie. Prace hafciarskie bardziej zaawansowanych uczestników odznaczają się dużym stopniem dopracowania, rozbudowanym wzornictwem, urozmaiconą kolorystyką.
Pracownia zajmuje się szyciem na maszynie krawieckiej, a także hafciarskiej: obrusów, serwetek, poduszek. Wykonuje prace ręczne różnymi technikami, jak:
- szydełkowanie,
- robótki na drutach,
- patchwork – łączenie skrawków materiału,
- aplikacje.
Wykonuje maskotki, drobne przeróbki, czy naprawę odzieży (skracanie spodni, wszywanie suwaków, przyszywanie guzików i szlufek).
Nowymi pomysłami wdrożonymi w roku 2009 było:
- wykonywanie bieżników i serwetek z juty, łączenie z nią innych technik (aplikacje),
- zdobienie wnętrza okien zasłonami dekoracyjnymi, lambrekinami oraz firankami,
- robótki na drutach z wykorzystaniem różnych materiałów (tasiemka aksamitna, włóczka, sznurek),
- nauka szycia kosmetyczek o różnych kształtach (szycie ręczne i maszynowe),
- wykonywanie ozdobnych torebek na prezenty z juty,
- wzory żakardowe,
- hafty na dzianinie,
- barwne sploty.
Wszelkie rękodzieło wykonywane w pracowni jest eksponowane na wystawach, kiermaszach okazjonalnych, a także zdobi pokoje mieszkańców i hole Domu Pomocy. Podsumowując, zajęcia prowadzone w pracowni krawiecko – hafciarskiej bardzo rozwijają, jakże przydatne w życiu codziennym, umiejętności szycia i haftowania, wpływając jednocześnie odprężająco i relaksująco na uczestników.