Plastyczna - Dom Pomocy Społecznej

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj:

Zajęcia plastyczne uwrażliwiają na piękno i kształtują osobowość rozwijając ekspresję twórczą, dają również osobom niepełnosprawnym możliwość wyrażania swoich uczuć za pomocą różnych technik plastycznych. Służą one doskonaleniu zdolności manualnych, rozwojowi percepcji, wyobraźni i samodzielności twórczej. Zajęcia plastyczne prowadzone są grupowo i z pojedynczymi osobami. 
Plastyka (arteterapia) jedna z ważnych form terapii, daje dużą szansę do wykazania się, nawiązywania kontaktów z grupą, ma znaczny wpływ na otwartość, rozwijanie umiejętności rozpoznawania otaczającego świata. Zajęcia te uczą dokładności, cierpliwości i wrażliwości.
W zajęciach plastycznych najchętniej uczestniczą osoby nieśmiałe z ukrytymi zdolnościami artystycznymi. W pracowni tej zajmujemy się doskonaleniem poszczególnych uzdolnień, pobudzeniem wyobraźni twórczej, usprawnieniem zdolności manualnych, a także kształtowaniem umiejętności pracy w grupie.

Pracownia plastyczna podejmuje różnorodne metody i formy pracy zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji dla każdego uczestnika zajęcia plastyczne mają na celu rehabilitację zawodową poprzez zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami plastycznymi. Umiejętnością rozróżniania barw podstawowych i pochodnych, posługiwaniem się paletą barw oraz pomysłowością z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.

Uczestnicy korzystają z różnego rodzaju materiałów, narzędzi i pomocy dydaktycznych, np. papier, farby, plastelina, modelina, masa solna, papierowa, bibuła, glinka modelarska. 

Pracownia, jak co roku wykonywała prace tematyczne związane z obchodzonymi świętami:

  • Walentynki – serduszka karty, niespodzianki;
  • Wielkanoc – karty świąteczne, palmy, stroiki, elementy świąteczne;
  • Boże Narodzenie – stroiki, ozdoby choinkowe, karty świąteczne, choinki z szyszek, orzechów, wytłaczanek, makaronu i sznurka; 
  • Dożynki – wieniec dożynkowy; 
  • Święto Zmarłych – wieńce i wiązanki.

Różnorodność technik uatrakcyjnia zajęcia plastyczne, wzbogaca sposoby plastycznej wypowiedzi. Zapoznawanie się z każdą nową techniką zaciekawia i jest motywacją do pracy twórczej. Powstają wówczas niepowtarzalne, oryginalne prace, które zdobią pomieszczenia WTZ i DPS oraz są wystawiane na organizowanych kiermaszach i wystawach.

Dom Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie

Dom Pomocy Społecznej
„Nad Jarem”
w Nowym Miszewie

ul. Pałacowa 2,
Nowe Miszewo,
09-470 Bodzanów

Dane
kontaktowe

tel.: 24 260 67 10
tel.L 24 260 67 15
e-mail: poczta@dps-nadjarem.pl

Zezwolenie na prowadzenie
DPS "Nad Jarem" w Nowym Miszewie
na czas nieokreślony
Decyzją Wojewody Mazowieckiego
Nr 4/2006 z dn. 26.10.2006r.